Koření a další suroviny

Koření a další suroviny nejraději nakupuji v Shalamaru v Lipanské ulici v Praze na Žižkově, ale koření je možné sehnat i v obchodních centrech ve stáncích s kořením nebo i ve vietnamských potravinách v Revoluční ulici u tramvajové zastávky Dlouhá třída.

Tato koření je vhodné nevynechávat a přimíchávat je v různém množství do indických pokrmů. Sice je možné některé vynechat, ale nebude to pak ono. Zejména doporučuju nevynechávat kari a římský kmín nebo garam masalu, které dodávají indickým jídlům typickou chuť a vůni. Jídla jsou také výrazně lepší při posypání nasekaným čerstvým koriandrem.

Římský kmín

Římský kmín není kmín, který dáváme k bramborům – voní úplně jinak!!!

Garam masala

Směs koření (masala znamená směs). Obsahuje mj. římský kmín.

Mletá semínka koriandru

Voní úplně jinak než lístky koriandru.

Lístky čerstvého koriandru

Voní úplně jinak než semínka koriandru.

Kari

Směs koření. Existuje pálivé (hot) i nepálivé (mild).

Chilli

Pro Inda nutnost, pro Středoevropana ani tolik ne, zvlášť pokud již kořenil páliým kari.

Zázvor

Zázvor je možné přidat jako prášek sušený a mletý oddenek zázvoru, nebo lépe jako strouhaný čerstvý oddenek zázvoru. Zázvor má mezi zeleninou stále více supermarketů; z mých zkušeností mají nejlepší zázvor Vietnamci (neseschlý, neplesnivý).

Semínko pískavice

Mají hořkou chuť, hodí se zejména do jídel s bramborami. Je možné je zasadit a lístky pískavice přidávat do polévek.

Kurkuma

Barví jídlo do žluta, je jednou z přísad do kari.

Ajwain

Jedná se o semínka, podobná kmínu. Mletý ajwain se dává do směsi na pakoru. Celá semínka si můžete přidat do černého čaje, hezky ho navoní.

Další suroviny

Basmati rýže

Basmati rýže je lepší než normální rýže. Poznáte ji tak, že více voní, a to suchá i uvařená. Pouhým pohledem ji poznáte tak, že má delší a tenčí zrníčka.

Cizrna

Cizrna je luštěnina, kterou můžeme koupit buď suchou a uvařit ji (asi hodinu), nebo v plechovce a rovnou ji konzumovat.

Cizrnová mouka

Mouka z cizrny má aromatičtější chuť, než pšeničná mouka. Proto doporučuji např. těsto na samosy dělat max. z 1/3 z cizrnové mouky a aspoň z 2/3 z pšeničné.

Na čem smažit

Cibuli a maso můžeme klidně smažit na rostlinném oleji (nejvhodnější je řepkový) nebo více po indicku na ghí, což je přepuštěné máslo. (Přepuštěné máslo obsahuje téměř 100% tuku. Je to vlastně máslo bez vody a bílkovin, které normální máslo obsahuje. Přepuštěné máslo ale není zbaveno cholesterolu, protože cholesterol je rozpustný v tucích.)